Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas un inovāciju departaments

                                                                                                                                                                             

 

Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultāte organizē EEA-RESEARCH-64 projekta“EditGrass4Food” atklāšanas pasākumu 8. oktobrī, kas norisināsies Rīgā, LU Dabas mājā, Jelgavas ielā 1.

“Daudzgadīgā airene (Lolium perenne) ir stiebrzāle, kuru plaši izmanto ganībās un dzīvnieku barības sagatavošanai. Diemžēl Baltijas un Ziemeļvalstu mainīgajos klimata apstākļos ražas būtiski ietekmē airenes izturība pret zemām temperatūrām ziemā un sausumu vasarā. Baltijas pētniecības programmas projekta ietvaros ir apvienojušās četras zinātnieku grupas no Latvijas Universitātes, Norvēģijas dzīvības zinātņu universitātes, Tallinas tehniskās universitātes un Lietuvas lauksaimniecības un mežsaimniecības pētniecības centra, lai veiktu plašu un daudzpusīgu daudzgadīgās airenes pētījumu ar mērķi uzlabot auga adaptāciju un plastiskumu.”, atzīst LU asociētais profesors Nils Rostoks.

Projekta fundamentālie atklājumi tiks publicēti starptautiskajā zinātniskajā literatūrā, bet iegūtais augu materiāls ar izmainītu abiotiskā stresa izturību iespējams būs noderīgs daudzgadīgās airenes selekcijā. Projektā ir iesaistīti gan pieredzējuši zinātnieki, gan arī studenti, tādējādi dodot viņiem iespēju apgūt modernas augu molekulārās bioloģijas metodes, kā arī izstrādāt savus noslēguma darbus.

Projekta atklāšanas pasākumā piedalīsies Latvijas Universitātes asociētais profesors Nils Rostoks, Lietuvas lauksaimniecības un mežsaimniecības zinātniskā centra vadošā pētniece Dr. Kristina Jaškune un Norvēģijas dabas zinātņu universitātes vadošais pētnieks Dr. Mallikarjuna Rao Kovi.

Pasākums norisināsies angļu valodā.

! Pasākums notiks klātienē. Ieeja LU ēkā, uzrādot  sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

Reģistrācija pasākumam: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfNpgIHnDTIHx-4QZYmOGZ6f8lyLAoVIMJzL8NvP6Pd6dWOFw/viewform 

 

Pasākuma programma:

10:30 Reģistrācija un kafija

10:45  Augu genoma rediģēšana: tehnoloģija un regulējums Eiropas Savienībā / Asoc. Prof. Nils Rostoks, vadošais pētnieks, Latvijas Universitāte.

11:10 Izpratne par daudzgadīgo zālaugu dinamiskajām iezīmēm - piemērs sausuma stresam / Dr. Kristina Jaškune, vadošā pētniece, Lietuvas lauksaimniecības un mežsaimniecības zinātniskais centrs.

11:35 Transkripta pētījumi (Lolium perenne) aukstā aklimatizācijā / Dr. Mallikarjuna Rao Kovi, vadošais pētnieks, Norvēģijas dabas zinātņu universitāte.       

12:00  Kafija un diskusijas

 

Pasākuma programma (angļu valodā un norādes)

 

Par projektu

Projekta mērķis ir uzlabot daudzgadīgās airenes adaptācijas spējas sala un sausuma stresa apstākļiem, ņemot vērā notiekošās klimata pārmaiņas. Pētījuma gaitā plānots noskaidrot, kādi daudzgadīgās airenes gēni ir atbildīgi par auga izturību pret abiotisko stresu. Tālāk paredzēts izmantot modernās genoma rediģēšanas metodes, par kuru atklāšanu 2020. g. tika piešķirta Nobela prēmija ķīmijā, lai iedarbotos uz konkrētiem gēniem un izmainītu to darbību. Tādējādi sagaidāms, ka tiks izmainīta daudzgadīgās airenes abiotiskā stresa izturība. Projekta īstenošana uzsākta 2021. gada 1. maijā un ilgs līdz 2024. maijam. Kopējais projekta finansējums ir 1 000 000 eiro

Par grantiem

Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas granti ir finansiālais atbalsts, ko sniedz Islande, Lihtenšteina un Norvēģija (donorvalstis), baltoties uz 2010. gada 28. jūlijā parakstīto līgumu starp donorvalstīm un Eiropas Savienību par grantu ieviešanai paredzētā finansējuma piešķiršanu jaunajā 2014.-2021. gada periodā. 

Par Latvijas Universitāti

Latvijas Universitāte nemainīgi bijusi Latvijas nacionālā, vadošā un ietekmīgākā augstskola. Tā ir lielākā plaša profila universitāte Latvijā, kurai ir nozīmīga vieta ne tikai visas izglītības sistēmas attīstībā, bet arī kopējā valsts ekonomikas izaugsmē. Pašlaik Torņakalnā tiek attīstīts LU Akadēmiskais centrs, kas kļūs par vienu no Ziemeļeiropā modernākajiem studentu un pētniecības centriem. Šobrīd tur atrodas Dabas māja un Zinātņu māja, nākamā durvis vērs Rakstu māja.

Dalīties